Doposud Česká republika v rámci Evropské unie mohla čerpat z rozpočtu na peníze, které jsou určené zemím chudším proto, aby dosahovaly a vyrovnávaly právě rozdíly proti zemím bohatším. V rozpočtové strategii na roky 2021 až 2027 však bude mít naše země menší možnost dosáhnout na některé peníze z tohoto balíku.
Česká republika se hrubým domácím produktem (HDP) dostala až na 85 % průměru HDP Unie. To znamená, že se naše země kvalifikuje nyní mezi země, které budou spíše v sestupném pásu přijímaných dotací po roce 2021.
To se netýká jen naší republiky, ale i ostatních zemí, které mají ekonomicky vzestupnou tendenci. Mezi ně například patří tedy:
· Česká republika
· Polsko
· Slovensko
· Maďarsko
Určitě v tomto dalším období dojde k jistým změnám, ale EU údajně neuvažuje o tom, že by se všechny finance nyní posílali směrem na jich do problematických zemích, jako je například Řecko. Přesun peněz z východu na jih by mohly mít drastické dopady na ekonomiky, tedy se žádné změny, které by způsobily šok konat nebudou.
Samozřejmě se nyní neurčují žádné konkrétní částky, nicméně se tvoří metodika, podle které by se v rámci zemědělské a kohezní politiky měli přerozdělovat peníze jednotlivých státům, které to potřebují. V metodice by se dle odborníků mělo nyní projevit, že některé země Unie mají nižší tempo ekonomického růstu a vysokou nezaměstnanost.
Výše uvedené napovídá tomu, že Česko dostane v dalším období z Unie méně peněz než tomu bylo doposud, nicméně tomu tak není. Podle ekonomů se specializací na EU se sice sníží příjmy z kohezních fondů a z rozpočtu na zemědělskou politiku, ale na druhu stranu bude možnost získávat peníze zase z jiných fondů. Pokud navýšíme konkurence schopnost celé Evropě, máme množnost čerpat ještě téměř 97% z dalších kapitol evropského rozpočtu. Tedy nemusíme o peníze přijít prakticky vůbec, ale můžeme se zlepšit v jiných oblastech, ze kterých si můžeme rozpočet navýšit a tím se zařadit mezi bohatší státy EU.
Nejvíce se navyšují částky na budoucí období ve směru:
· věda a výzkum
· Erasmus
· vojenské zakázky
· digitalizaci
· robotizace
Podle odborníků je zásadním úkolem pro českou vládu připravit se právě na tyto možnosti a zapříčinit se tomu, abychom se přeorientovali na další oblasti, kde se otevírají nové a další příležitosti. Úkolem vlády je tedy připravit plán, který bude komplexní a zajistí to, že dosáhneme právě na zmiňované možnosti podpory z EU.