Další bylinou, která je prospěšná lidskému zdraví – a přitom byste to do ní neřekli – je vojtěška, latinsky Medicago sativa. Všichni tuto rostlinu známe z luk či polí a víme, že se využívá jako krmivo pro hospodářská zvířata (čerstvá, sušená, granule). Patří do čeledi bobovitých a jejími http://www.ahaonline.cz/clanek/zhave-drby/136265/maurerova-odtajnila-milence-s-jejimi-detmi-dela-divy.html plody jsou lusky, plné hnědých semen.
Ten, kdo už se o vojtěšku zajímal, ví, že je známá pod názvem alfaalfa, což v arabštině znamená „praotec všeho jídla“. Vojtěška je totiž velice významná z výživového hlediska. Je bohatá na živiny, zejména obsahuje vitamíny A, B6, C, D, K; minerály – K, Ca, P, Na a Fe; chlorofyl, jenž působí antisepticky a desinfekčně; osm – pro člověka důležitých – esenciálních aminokyselin; vlákninu a bílkoviny.
A jak se tolice vojtěška konzumuje? Ve formě klíčků a čerstvých mladých výhonků, anebo v prášku a tabletách. Klíčky si pochopitelně můžete vypěstovat sami doma ze semínek, doplňky stravy s obsahem vojtěšky nakliceno.cz zakoupíte po internetu, anebo v prodejnách se zdravou výživou. Přednostně volte bioprodukty.
Rozhodnete-li se pro vojtěšku v prášku, můžete ji přisypávat do jakéhokoliv jídla nebo si ho přimíchejte do studených nápojů (pozor – v horkých nápojích či jídle by ztrácela aktivní enzymy); tablety užívejte podle návodu a vypěstované zelené výhonky přidávejte do zeleninových salátů, anebo si jimi – nakrájenými nadrobno – můžete posypat chleba s máslem a lehce přisolit bylinkovou solí. Vojtěška je vhodným doplňkem stravy pro každého – neobsahuje lepek.
Při jakých obtížích je vojtěška prospěšná?
- má protizánětlivé účinky
- pomáhá snižovat cholesterol
- mírní bolesti kloubů
- podporuje zažívání, působí proti nadýmání a je vhodná při nechutenství
- jako podpůrný lék uleví při onemocnění močového ústrojí, neboť působí jako diuretikum
- reguluje hladinu cukru v krvi