Oplocení


Podle toho, jaký je plot lidé usuzují i jaké je to asi uvnitř toho, co je oploceno. Na kurník postačí pletivová oka, na chatku už i ostnatý drát.

Plot dává najevo, co jsme zač a na co máme dost peněz. Ale stejně důležitý je i materiál. Kovový je pevný, hodně vydrží, ale občas je nutné jej natřít a popřípadě i zbavit rzi. Bytelný betonový vydrží celý život, ale vzhledově je takový těžkopádný. Nejhezčí je plot dřevěný, ovšem ten je co do výdrže nejslabší. Je třeba o něj pečovat, to znamená jej natírat všelijakými prostředky proti hnilobě, pak proti povětrnostním podmínkám. A on se nám odvděčí levností a přírodním materiálem, vcelku vlastně jedním z nejlevnějších.

plot

S montáží dřevěného lotu také nebývají nejmenší potíže. Dá se to udělat mnoha způsoby. Tak, jak to známe ze starých filmů, tedy jen přitlouci na hranoly desky, většinou seříznuté do špic. Nebo jen desky na hranoly, a to dlouhé a vodorovné, viz foto. Shora lze samozřejmě obít hřeby tím ostrým nahoru. Tak se totiž znepříjemní cesta nezvanému hostu. Většinou jej přejde chuť na další kousky.

Jiný dřevěný plot se dělá z půlkulatých latěk, které s mohou přibíjet křížem, abychom dostali takový ornament. Zde jsou však díry, které křížením vzniknou, a tedy plot nezabrání útěku zvířete ven, a také ony díry pustí cokoli dovnitř. Mimo slona a vlaku například.

detail plotu

Tento plot sice může jít přímo do země, kde však začne odspoda hnít. Proto je lépe dávat je například na betonový podklad, kde je již vlastně v suchu. Což je zase o něco pracnější, ale některým lidem to nevadí. Je to dle jich představ.

Takže z velmi krátkého výčtu vidíte, že plot ze dřeva je velmi výhodný a dá se dokonce sehnat již hotový. Stačí si objednat plotová pole. Klidně u firmy, na kterou je zde odkaz.

Budete-li tedy někdy chtít plot stavět, vzpomeňte si na tento malý článeček. Možná vás nasměruje správným směrem a budete pak velmi spokojeni.